mrgfus.jpg
MRgFUS to technologia zogniskowanych ultradźwięków sterowanych obrazowaniem MR (rezonansem magnetycznym). Jest to innowacyjna i bardzo delikatna metoda leczenia mięśniaków macicy. Zabieg polega na użyciu wiązki ultradźwięków o dużej energii przy jednoczesnym obrazowaniu MR dla właściwego  planowania, regulowania i nadzorowania przebiegu procedury. Zastosowanie  MR umożliwia nie tylko precyzyjne leczenie mięśniaków macicy, ale też nadzorowaniu w czasie rzeczywistym temperatury w tkance docelowej. W ten sposób lekarz może na bieżąco optymalizować leczenie bez konieczności jego przerywania. Zabieg jest nieinwazyjny a Pacjentka po konsultacji lekarskiej może wrócić do swoich codziennych obowiązków już w dobę po zakończeniu leczenia.

Informacja dla Pacjentek.

Jak działa MRgFUS?

MRgFUS opiera się na precyzyjnym generowaniu wiązki ultradźwięków o dużym natężeniu podnoszących temperaturę tkanek od 60 °C do 80 °C, w wyniku czego dochodzi do punktowego zniszczenia mięśniaka, przy czym znajdująca się dookoła tkanka zostaje zachowana i niezniszczona. Mięśniak kurczy się i najczęściej nie powoduje już więcej dolegliwości. Obumarła tkanka zostaje w kolejnych miesiącach w znacznym stopniu usunięta przez układ immunologiczny Pacjentki. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą Rezonansu Magnetycznego, stale mierzącego temperaturę operowanych narządów. Procedura termodestrukcji mięśniaków nie jest inwazyjna, zabieg trwa około 4-5 godzin.

W czasie zabiegu Pacjentka znajduje się w czaszy MR (Rezonansu Magnetycznego), z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego, skierowana brzuchem do przetwornika USG pozwalającego uzyskać obraz przekroju badanego obiektu. W czasie zbiegu podawana jest sedacja, czyli środki farmakologiczne obniżające napięcie i niepokój. Podawany jest również dożylnie kontrast, który ma za zadanie uwidocznić dane narządy i struktury, w celu postawienia właściwej diagnozy.

Procedura MRgFUS jest zabiegiem całkowicie nieinwazyjnym. Nie jest to operacja, nie nacina się skóry brzucha, nie ma utraty krwi. Efekt leczenia pojawia się po 6-24 miesiącach u około 70% Pacjentek.

Kto zasadniczo nie może skorzystać z leczenia MRgFUS:
 • Pacjentki z implantami metalowymi (również mniejszymi klipsami metalowymi) w okolicach brzucha;
 • osoby posiadające rozruszniki serca;
 • Pacjentki z rozpoznanym brakiem tolerancji na kontrast podczas MRT (nie zaliczają się do tego jodowe środki kontrastowe, stosowane w badaniu CT lub innych metodach z użyciem promieni rentgena);
 • Pacjentki w ciąży;
 • Pacjentki, których waga ciała przekracza maksymalne dopuszczalne obciążenie urządzenia (110 kg).
Możliwe skutki uboczne:
 • bóle brzucha;
 • zaczerwienienie skóry;
 • reakcja alergiczna po podaniu kontrastu;
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • gorączka;
 • rzadko podrażnienie nerwów w zakresie miednicy małej, uszkodzenie jelita, uszkodzenie pęcherza.

Procedura przygotowania Pacjentki

do zabiegu usunięcia mięśniaków metodą MRgFUS

Wymagane badania:

 1. Grupa krwi
 2. Morfologia
 3. Kreatynina <1
 4. GFR ≥ 60
 5. Cytologia, bakteriologia
 6. Wielkość mięśniaka w badaniu USG poniżej 12 cm
 7. U kobiet powyżej 40. roku życia wynik badania histopatologicznego
  z wyłyżeczkowania jamy macicy

Po rejestracji telefonicznej po numerem telefonu 517 235 695 lub 41 34 17 832. Pacjentka zgłasza się ze skierowaniem od lekarza prowadzącego do sekretariatu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego na czczo o godz. 8-9 rano, celem wykonania badania USG, MR (Rezonansu Magnetycznego) oraz możliwych innych badań diagnostycznych.

 • Przed badaniem MR Pacjentka wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz podpisuje zgodę na wykonanie procedur MRgFUS na narządzie rodnym.
 • Jeżeli proces kwalifikacji do zabiegu przebiegnie pomyślnie, Pacjentka otrzymuje drogą mailową lub telefonicznie informację o terminie zabiegu.

Skóra na brzuchu powinna być ogolona, przed zabiegiem można spożywać płyny, posiłki nie są zalecane.

Nieinwazyjne usuwanie mięśniaków macicy

Rejestracja
tel. 517-235-695 (07:00-21:00)
tel. 41-34-17-832 (09:00-13:00)
 
artmedik-105.jpg