ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY

„Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy”

Image

Droga pacjentko!

Szpital Kielecki Św. Aleksandra przystąpił do pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy”

Program

Celem głównym pilotażu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019r. w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet  w ciąży i okresie poporodowym – Dieta Mamy, jest: 

 1. wdrożenie modelu żywienia zapewnianego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym hospitalizowanym w oddziale ginekologiczno - położniczym;
 2. propagowanie zasad zdrowego odżywiania wśród pacjentek po zakończeniu hospitalizacji w oddziale ginekologiczno - położniczym.

Celami szczegółowymi pilotażu są:

 1. podniesienie jakości żywienia pacjentek;
 2. zwiększenie satysfakcji pacjentek z hospitalizacji;
 3. zwiększenie wiedzy pacjentek dotyczącej zasad zdrowego żywienia;
 4. wyrobienie dobrych nawyków pacjentek w zakresie zdrowego odżywiania.

Dietetyk

Podczas hospitalizacji w naszym szpitalu może Pani skontaktować się z dietetykiem, który przeprowadzi konsultację dietetyczną, omówi i wyjaśni najważniejsze zasady dotyczące żywienia kobiet w ciąży i kobiet karmiących, odpowie na pytania.

Spotkania z dietetykiem odbywają się w poniedziałki i czwartki, w godz. od 9:00 do 12:00. Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej można zgłosić pielęgniarce/położnej oddziału. Dodatkowo przez 3 miesiące po wyjściu ze szpitala może się Pani kontaktować z naszym dietetykiem drogą mailową pod adresem: dietetyk@szpitalkielecki.pl

 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Wszelkie informacje w zakresie prawidłowego odżywiania kobiet w ciąży i kobiet karmiących znajdzie Pani także na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl.

Istnieje również możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji dietetycznych w okresie poszpitalnym w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej prowadzonym przez Instytut Żywności i Żywienia w trybie on – line pod adresem https://poradnia.ncez.pl

Uwagi

Informujemy również, że pacjentki w ramach Programu mają możliwość zgłaszania uwag pozytywnych oraz negatywnych dotyczących serwowanych posiłków bezpośrednio do dietetyka (dietetyk@szpitalkielecki.pl) oraz do personelu medycznego oddziału.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z patologią ciąży i blokiem porodowym, liczy 65 łóżek. Pacjentki przebywają w 2-, 3- i 4-osobowych salach.
Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in – dziecko przebywa z mamą od chwili porodu do czasu wypisu. Po porodzie mama może skorzystać także z odpłatnego pobytu w jednoosobowym pokoju o podwyższonym standardzie, gdzie do jej dyspozycji jest między innymi część wypoczynkowa, przewijak dla dziecka czy lodówka. Koszt takiej usługi to 400 złotych.
Szpital Kielecki może pochwalić się uczestnictwem w programie propagującym karmienie piersią. Doświadczone położne zawsze służą radą i wsparciem mamom chcącym rozpocząć naturalne karmienie.

Blok Porodowy

Na bloku porodowym rodzące mają do dyspozycji szereg metod uśmierzania bólu. Od kilku lat Szpital Kielecki przoduje w ilości wykonanych bezpłatnych znieczuleń zewnątrzoponowych. Ponadto rodzące mogą skorzystać z podtlenku azotu, czyli tak zwanego „gazu rozweselającego” czy imersji wodnej.
W rankingach oddziałów położniczo-ginekologicznych nasz oddział zajmuje czołową lokatę w regionie świętokrzyskim. Jest uważany za oddział bezpieczny i przyjazny dla pacjentek.

Zakres zabiegów

W oddziale wykonywany jest pełen zakres operacji ginekologicznych, w tym zabiegi onkologiczne, operacje uroginekologiczne (IVS, TVT) oraz zabiegi endoskopii ginekologicznej, operacje laparoskopowe i histeroskopowe. W nowocześnie wyposażonym gabinecie zabiegowym leczy się między innymi zmiany na szyjce macicy metodami kriochirurgicznymi, elektrochirurgicznymi oraz wykonuje unikalny zabieg krioablacji błony śluzowej jamy macicy.

Szkoła Rodzenia

Przyszłe mamy jeszcze przed porodem mogą liczyć na wsparcie kadry Szpitala Kieleckiego. Przy lecznicy działa Akademia Mamy i Taty, czyli szkoła rodzenia, do której przyszli rodzice mogą uczęszczać od 28. tygodnia ciąży Ciężarne i ich partnerzy zdobędą tu praktyczne umiejętności, jak opiekować się niemowlęciem, ale też jak przygotować się do porodu.
Więcej informacji tutaj: http://akademia.szpitalkielecki.pl/

Dokumenty do pobrania

Pacjentki planujące odbyć poród w Szpitalu Kieleckim prosimy o wypełnienie planu porodu przed przyjściem do szpitala. plan porodu

Badania prenatalne

W Szpitalu Kieleckim istnieje możliwość wykonania odpłatnych badań prenatalnych – nieinwazyjnego testu NIFTY oraz testu podwójnego (badania biochemiczne Papp-A+ beta-HCG) wraz z USG genetycznym. Więcej TUTAJ

Poradnia Leczenia Niepłodności

W Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra funkcjonuje Poradnia Leczenia Niepłodności.
Jej koordynatorem jest dr n.med. Artur Lepiarczyk.
W poradni prowadzony jest szeroki zakres badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn, obejmujących badania kliniczne, diagnostykę biochemiczną, bakteriologiczną, ultrasonograficzną.
Więcej informacji TUTAJ

Nieinwazyjne leczenie mięśniaków macicy MRgFUS

Szpital Kielecki jest prekursorem w województwie świętokrzyskim w stosowaniu innowacyjnej i bardzo delikatnej metody leczenia mięśniaków macicy. Zabieg polega na użyciu wiązki ultradźwięków o dużej energii przy jednoczesnym obrazowaniu MR dla właściwego  planowania, regulowania i nadzorowania przebiegu procedury. Więcej informacji TUTAJ Kadra lekarska

Ordynator:

 • dr n. med. Waldemar Kowalski
  Specjalista ginekologii i położnictwa
Z-ca Ordynatora:
 • Lek. Rafał Rudziński
  Specjalista ginekologii i położnictwa
Lekarze:
 • dr n.med. Artur Lepiarczyk
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • dr n.med. Leszek Wołowiec
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Mateusz Lepiarczyk
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Sławomir Rogula
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Jacek Nadgrodkiewicz
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Bożena Chlewicka
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Andrzej Skrętek
  Specjalista ginekologii i położnictwa
 • lek. Jarosław Makowski
  Specjalista ginekologii i położnictwa
Rezydenci:
 • lek. Wojciech Chróściel
 • lek. Roman Rutkowski
 • lek. Monika Tochowicz
 • lek. Jakub Misztal
 • lek. Paulina Witkowska
 • lek. Magdalena Szczukocka
 • lek. Hanna Nadgrodkiewicz

 

Położne Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

 • Pielęgniarka Oddziałowa: Małgorzata Kuk
 • Pielęgniarka Oddziałowa Bloku Porodowego: Marta Cielibała

 

Kontakt

Sekretariat: 41 34 17 830

Gabinet Ordynatora: 41 34 17 831

Pokój lekarski: 41 34 17 827

Pielęgniarka Ginekologia: 41 34 17 833

Pielęgniarka Położnictwo: 41 34 17 836