Poradnia Urologiczna

Urolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób z zakresu układu moczowego oraz płciowego u mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się chorobami cewki moczowej, moczowodów, pęcherza, nerek, ale również leczy wrodzone i nabyte wady prącia, choroby dotyczące jąder i prostaty. Urolog zajmuje się leczeniem farmakologicznym i operacyjnym zarówno schorzeń i zaburzeń, jak i wad układu moczowo-płciowego. Lista nieprawidłowości, które znajduje się w centrum jego uwagi, jest spora. Rozpoczynają ją przypadłości, choroby i problemy związane z układem moczowym, które wymagają pilnej konsultacji w gabinecie urologicznym.

 

Poradnia świadczy usługi w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn oraz układu narządu płciowego u mężczyzn takich jak:

 • rak pęcherza moczowego
 • rak nerki
 • rak prostaty
 • rak jądra
 • kamica nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego
 • łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty)
 • zaburzenia wzwodu
 • przetoki moczowe
 • zwężenia moczowodów i cewki moczowej

W zakres działań Poradni wchodzą:

 • kwalifikacja do leczenia zabiegowego
 • opieka nad pacjentami po zabiegach urologicznych

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii wymaga przełamania dużych barier zarówno psychologicznych, jak i fizycznych. Dlatego zgłaszając się do specjalisty pacjent powinien odpowiednio się przygotować. Powinien przynieś ze sobą: wyniki badań krwi, badania moczu, prześwietleń, USG; spis leków przyjmowanych i tych, których przyjmowanie niedawno zakończyłeś (przygotowując listę pamiętaj też o ziołach); przypomnij sobie wszystkie objawy choroby, którą chcesz leczyć.
Przed wizytą zadbaj o higienę – przyjdź czysty i przygotowany do badania.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Pierwszym elementem wizyty jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi ustalić dokładny powód wizyty, dlatego warto się do tej rozmowy przygotować. Jeśli przyjmujesz leki, dokładnie sprawdź jak się nazywają, jeśli przechodziłeś operacje, przygotuj historię choroby.

Podczas wizyty urolog poprosi i dokładne opisanie dolegliwości. Ważny jest ich charakter, natężenie i częstotliwość, a także czynniki je wywołujące. Następnie lekarz przechodzi do badania. Zwykle wygląda ono nieco inaczej w przypadku mężczyzn i kobiet, co wynika z faktu, że zewnętrzne narządy płciowe u kobiet nie są jednocześnie częścią układu moczowego jak u mężczyzn. U kobiet polega ono głównie na dotykowej ocenie podbrzusza oraz okolic lędźwiowych kręgosłupa.

Następnie sprawdza okolice krocza. Często urolog zleca wykonanie badania moczu. Badanie mężczyzn nieco się różni. W przypadku chorób zewnętrznych wykonuje się badanie naoczne, w przypadku schorzeń jąder wykonuje się badanie dotykowe lub ultrasonografię. W przypadku choroby prostaty badanie wykonywane jest przez odbyt. Lekarz wówczas wsuwa jeden lub dwa palce w odbyt, oceniając kształt i rozmiar stercza.

Urolog może zlecić wykonanie badań diagnostycznych, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. To na przykład ultrasonografia dróg moczowych czy urografia, jak i cystoskopia czy badanie urodynamiczne. Specjalista, w zależności od schorzenia, współpracuje również z nefrologiem, ginekologiem, endokrynologiem, onkologiem czy diabetologiem

 

Poradnia działa w ramach posiadanego kontraktu z NFZ, przy przyjęciu do poradni wymagane jest skierowanie:

- z Poradni POZ
- z innej Poradni Specjalistycznej posiadającej kontrakt z NFZ, bądź ze Szpitala.

 

Nasi specjaliści:

lek. Marcin Witek

lek. Joanna Torz

lek. Antoni Domagała

lek. Daniel Łukaszewski

 

Rejestracja:  ☎️ 41 26 62 385  w godzinach 7:00 -19:00