Pododdział Urologiczny

Oddział Chirurgiczny Szpitala Specjalistycznego Artmedik Sp. z o.o.

Szpital Specjalistyczny Artmedik Sp. z o.o.

Pododdział Urologiczny
Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra
Kielce, ul. Kościuszki 25

O szpitalu

Pododdział urologiczny jest najmłodszą komórką działającą w strukturach
Szpitala Kieleckiego św. Aleksandra na ul. Kościuszki.

Jego powstanie jest odpowiedzią na potrzeby świętokrzyskich pacjentów. Urologia w placówce działa od 1 lipca tego roku i mieści się na trzecim piętrze (dawny oddział chirurgiczny). Jednak zanim zostali przyjęci pierwsi pacjenci cały oddział został wyremontowany i dostosowany do potrzeb nowopowstałego pododdziału urologicznego. Nasi pacjenci mogą korzystać z przygotowanego aneksu socjalnego, komfortowych, przestronnych sal wyposażonych w węzeł sanitarny. Na piętrzę znajdują się gabinety zabiegowe, sala operacyjna oraz poradnia urologiczna

W ramach funkcjonowania pododdziału wykonujemy

Pełen zakres zabiegów endoskopowych

Leczenie kamicy układu moczowego przy użyciu lasera holmowego oraz poprzez zabiegi:

  • RIRS (wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu) to małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Stosuje się go w przypadku złogów od 0.5 do  2.5 cm. Giętka końcówka tego endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenie go przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Jego czas trwania uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia. 
  • URSL jest urologicznym zabiegiem endoskopowym wykonywanym przez cewkę moczową, który polega na inspekcji moczowodu. URS może być diagnostyczny lub leczniczy. URS wykorzystywany jest do diagnostyki schorzeń moczowodu, w których metody obrazowe nie dają odpowiedzi na temat patologii wewnątrz moczowodu. URS diagnostyczny pozwala na ocenę światła moczowodu pod kątem zwężeń lub nowotworów w jego świetle. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. URS leczniczy wykonywany jest w przypadku schorzeń moczowodu, które mogą być leczone w sposób endoskopowy - kamica moczowodowa powodująca kolkę nerkową, pozabiegowe zwężenia moczowodu, niektóre nowotwory moczowodu. Coraz częściej ureterorenoskopia wykorzystywana jest do leczenia schorzeń w obrębie układu kielichowo - miedniczkowego. URS najczęściej wykonywany jest z powodu kamicy moczowodowej i nazywany jest wówczas - URSL - skrót od ureterorenoskopowa litotrypsja, czyli skruszenie złogu. 
  • CYSTOLITOTRYPSJA - endoskopowe kruszenie złogów mineralnych w pęcherzu moczowym z dostępu przez cewkę moczową. 

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego – BHP poprzez zabiegi:

  • HOLEP - jest minimalnie inwazyjną operacją przerośniętego gruczołu krokowego. Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.
  • TURP – (przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego) jest zabiegiem endoskopowym stosowanym w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Obecnie TURP jest złotym standardem zabiegowego leczenia łagodnego rozrostu stercza . Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym. Czasami konieczne jest wykonanie znieczulenia ogólnego. W czasie zabiegu pacjent jest przytomny. Pacjent układany jest na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na specjalnych podpórkach pod stawami kolanowymi. TURP jest zabiegiem wykonywanym przez cewkę moczową. Urolog wprowadza do cewki moczowej elektroresektoskop - narzędzie endoskopowe zaopatrzone w pętlę elektryczną i układ optyczny, dzięki któremu pod kontrolą wzroku wycina tkankę przerośniętego gruczołu krokowego. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą obrazu z cewki moczowej na ekranie monitora.
  • TUIP – (endoskopowe nacięcie szyi pęcherza moczowego). Zabieg nacięcia zwężonej, utrudniającej oddawanie moczu szyi pęcherza moczowego wykonywany przez cewkę moczową za pomocą diatermii chirurgicznej. 

Leczenie nowotworów pęcherza moczowego poprzez:

  • TURBT (endoskopowa przezcewnikowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego). Zabieg wycięcia guza pęcherza moczowego przez cewkę moczową za pomocą specjalnego resektoskopu przy użyciu prądu o określonych parametrach (diatermia chirurgiczna). Zabieg wykonywany w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Na naszym pododdziale używamy resektoskopu bipolarnego firmy Olympus.
  • Enukleacja guzów pęcherza moczowego za pomocą lasera holmowego.
  • Mapping ścian pęcherza.

Inne zabiegi:

  • TRUS czyli USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego – wykonuje się przy podejrzeniu nowotworu oraz niektórych postaci zapalenia gruczołu krokowego (prostaty). Często towarzyszy mu biopsja, czyli pobranie tkanki do badania histopatologicznego.
  • CYSTOSKOPIA – badanie diagnostyczne stosowane w kierunku wykrycia raka pęchęrza.
  • Wprowadzenie lub wymiana cewników monowdowych DJ.

Na bloku operacyjnym wykonywane są zabiegi otwarte i laparoskopowe, między innymi w chorobach nowotworowych pęcherza moczowego, nerek, moczowodu, prącia oraz jąder poprzez: 

  • Laparaskopową prostatektomię radykalną to metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty (bez przerzutów), polegająca na usunięciu całego gruczołu stercza oraz, w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych poprzez kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha i wprowadzenie przez nie kamery laparoskopowej oraz innych instrumentów laparoskopowych. Zabieg zwykle jest wykonywany z oszczędzeniem struktur nerwowo-naczyniowych odpowiedzialnych za erekcję, dzięki czemu Pacjent nie doznaje uszczerbku na jakości swojego życia seksualnego.
  • Nefrektomie i organooszczędzające zabiegi usunięcia guza nerki (NSS) - zabiegi metodą laparoskopową i otwartą, z dostępu przez- i zaotrzewnowego.
  • Cystoprostatektomia - radykalne usunięcie pęcherza moczowego z odprowadzeniem moczu.
  • Radykalne usuniecie jądra z powodu guza.
  • Usunięcie prącia z powodu raka, limfadenektomia pachwinowa.
  • Plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego laparoskopowo.
  • Operacje usunięcia torbieli nerek-laparoskopowo.
  • Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

 

Kadra

 Ordynator

  • lek. Joanna Torz
    specjalizacja z urologii

Lekarz z pasją i poświęceniem dla pacjentów. Do każdego podchodzi indywidualnie i poświęca tyle czasu ile jest potrzeba. 

Przez 11 lat pracowała jako asystent w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez dwa lata prowadziła Oddział Urologiczny w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach.

Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa oraz Europejskiego Towarzystwa Endourologicznego.

Specjalizuje się w leczeniu kamicy i nowotworów układu moczowego.

 

 Lekarze

  • Lek. Marcin Witek
    specjalizacja z urologii
  • Lek. Daniel Łukaszewski
  • Lek. Oleksandr Babych
  • Lek. Gołębiowski Michał
  • Lek. Kryczko Marcin

Młody, ambitny lekarz, który ciągle pogłębia swoją wiedzę, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. 

Doświadczenie zdobywał pracując w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Klinice Urologii oraz w Oddziale Urologicznym Szpitala Specjalistycznego Św. Łukasza w Końskich. 

 

Oddziałowa

  • mgr Karolina Zawierucha
    pielęgniarka oddziałowa 

zdjecia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjecia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Pododdział Urologiczny
Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra

  • Pokój lekarski: 41 341 78 73
  • Sekretariat: Aleksandra Kołbuc
    41 341 78 70