Badania endoskopowe

{[description]}

Badania endoskopowe

Endoskopia (badanie endoskopowe) charakteryzuje się szeroką gamą zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim w trakcie diagnozowania chorób układu pokarmowego, jednak  stosuje się je również w takich dziedzinach medycyny jak laryngologia, czy też ortopedia. Na czym polega endoskopia? Kiedy należy ją wykonać? Jakie rodzaje tego badania możemy wyróżnić? Przekonajmy się!

Endoskopia - jak to działa?

Badanie endoskopowe to proces, w trakcie którego dochodzi do umieszczenia sondy w ciele pacjenta. Jest to giętka rurka zakończona światłowodem. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest dokładne oświetlenie wnętrza ciała. Co więcej, poza samą sondą specjalista potrzebuje także specjalistycznego sprzętu, bez którego przeprowadzenie badania endoskopowego byłoby po prostu niemożliwe. W związku z tym lekarz celem dokładnego obejrzenia obrazu, jaki jest wytwarzany przez sondę, robi ta przez szkiełka, które zaimplementowane jest na endoskopie. Ponadto, jeśli tylko chce, może skorzystać z obrazu, jaki wyświetlany jest na ekranie monitora.

W jakich sytuacjach wykonuje się endoskopię?

Endoskopia to bardzo pomocne badanie, gdyż umożliwia specjaliście zobaczenie tego, czego nie jest w stanie dostrzec za pomocą pozostałych badań. Kiedy należy przeprowadzić badanie endoskopowe? Jednym z głównych wskazań do jego wykonania może być podejrzenie nowotworu u pacjenta. Jeśli takowe ma miejsce, to lekarz może pobrać część zmiany oraz ustalić jej budowę komórkową, co pozwoli określić jej charakterystykę. Endoskopia to także konieczność w przypadku, gdy specjalista podejrzewa u pacjenta nowotwór żołądka, przełyku, czy też płuc. W takich momentach to właśnie badanie endoskopowe pozwala określić, czy dany typ jest złośliwy, czy też zapalny. Nie możemy również nie wspomnieć, że endoskopia okazuje się niezastąpiona w przypadku diagnozowania wrzodów żołądka.

Jakie rodzaje endoskopii możemy wyróżnić?

Endoskopia to badanie, które występuje w kilku różnych postaciach. Wszystko jest zależne od tego, jaki narząd ma zostać sprawdzony. Jedną z odmian tego badania jest bronchoskopia, dzięki której możliwe jest zdiagnozowanie schorzeń oskrzeli, czy też tchawicy. Jej przeprowadzenie pozwala na pobranie próbki wydzieliny, która występuje w oskrzelach pacjenta, a także elementu błony śluzowej. Równie popularnym badaniem jest gastroskopia. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, które mają miejsce w górnych częściach układu pokarmowego. Nie możemy również nie wspomnieć o tak zwanej laparoskopii. W przypadku, gdy konieczne jest zdiagnozowanie potencjalnych zmian w okolicach jamy otrzewnej czy też organów płciowych u pań, to wykorzystywana jest właśnie ona. W tym wypadku specjalna sonda wprowadzana jest do organizmu pacjenta przez odpowiednie nacięcie w brzuchu.

Czym jest endoskopia kapsułkowa?

Endoskopia kapsułkowa to rodzaj endoskopii, który w medycynie jest stosunkowo popularny. Bez niej znacznie trudniejsze byłoby diagnozowanie chorób, które występują w okolicach jelita cienkiego. Dlaczego w tym celu nie wykorzystuje się klasycznej endoskopii? Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo wąski, a także kręty obszar, dlatego zwykła sonda po prostu by się tam nie zmieściła. Endoskopia kapsułkowa polega na połknięciu przez pacjenta stosownej kapsułki, w której zaimplementowana jest nieduża lampka połączona z odpowiednim nadajnikiem radiowym. Wykorzystuje się ją przede wszystkim, kiedy pacjent ma problemy z bólami brzucha, wymiotami, czy też biegunką. Jest to zupełnie bezpieczny proces, dlatego nie powinniśmy się niczego obawiać przed poddaniem się temu badaniu.


Podobne w kategorii

Neurolog

Neurologia to gałąź medycyny, której przedmiotem zainteresowania jest obwodowy i centralny układ nerwowy. Wizyta u neurologa może wiązać się ze stresem, spowodowanym samym badaniem, ale też z...

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny – zwany inaczej MRI – to badanie, które pozwala zobrazować przekrój przez narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy człowieka we wszystkich płaszczyznach. Pomocny w...

Czytaj więcej

Gastrolog

Gastrolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego, czyli żołądka, jelit, trzustki, wątroby, przełyku czy dróg żółciowych.

Czytaj więcej