Gastrolog

{[description]}

Gastrolog

Gastrolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego, czyli żołądka, jelit, trzustki, wątroby, przełyku czy dróg żółciowych.

Kim jest gastrolog?

Gastrolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego, czyli żołądka, jelit, trzustki, wątroby, przełyku czy dróg żółciowych. Pacjentami lekarza gastrologa są osoby w każdym wieku. Choroby układu pokarmowego dotykają bowiem coraz młodsze osoby- głównie ze względu na złą dietę i niezdrowy, siedzący tryb życia. W późniejszych latach życia zmiany zachodzące w organizmie często rzutują na układ pokarmowy, przez co pojawiają się dolegliwości bólowe z jego strony. Gastrolog zajmuje się także wstępnym rozpoznaniem chorób nowotworowych układu pokarmowego, które w ostatnich latach dotykają coraz więcej osób. Gastrolog przyjmuje pacjentów w ramach NFZ na podstawie skierowania lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę prywatną można się natomiast udać bez konieczności posiadania skierowania lekarskiego.

Z jakimi objawami udać się do gastrologa?

Objawy chorobowe ze strony układu pokarmowego zwykle są uporczywe, dlatego pacjenci nie powinni zwlekać z ich diagnozowaniem. Jeżeli odczuwamy bóle brzucha (po posiłku bądź bez względu na spożywane potrawy), często towarzyszą nam wzdęcia, zaparcia, biegunka, wymioty czy uczucie pełności, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z porady gastrologa. Dodatkowo lekarz ten diagnozuje takie objawy jak pieczenie w przełyku czy częste odbijanie. Symptomy te mogą wymagać wdrożenia jedynie niewielkich zmian w diecie czy zażywania leków, jednak mogą one także wskazywać na poważniejszą chorobę. 

Jak wygląda wizyta?

Na pierwszej wizycie gastrolog zbierze od nas szczegółowy wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia i przebytych chorób. Jeżeli ktoś z rodziny cierpi na choroby układu pokarmowego, powinniśmy o tym poinformować lekarza. Dodatkowo należy zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań, jeżeli w ostatnim czasie jakiekolwiek były wykonywane. Lekarza należy również poinformować o wszystkich zażywanych lekach i o tym, z jaką częstotliwością są one przyjmowane. Niektóre objawy chorobowe mogą być bowiem skutkami ubocznymi zażywanych leków. Gastrolog będzie chciał dokonać palpacyjnego badania brzucha. Pacjent musi na tym etapie ściśle współpracować i wskazywać bolące miejsca. Następnie gastrolog może zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, na podstawie których postawi on diagnozę.

Jakie badania zleca gastrolog?

Jak niemal każdy lekarz, gastrolog będzie chciał poznać wyniki badań krwi pacjenta. Dodatkowo może jeszcze zlecić badanie kału w kierunku wykrycia krwi utajonej. Gastrolog może skierować pacjenta na badanie USG jamy brzusznej bądź RTG jamy brzusznej z kontrastem. Trudniejsze przypadki mogą zostać rozpoznane za pomocą kolonoskopii, gastroskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Lekarz dobiera rodzaj zalecanego badania do dolegliwości, jakie towarzyszą pacjentowi. Pacjent powinien zostać poinformowany, w jaki sposób ma się przygotować do konkretnego badania. Niektóre z nich wymagają bowiem przestrzegania ścisłych zaleceń, gdyż w przeciwnym razie mogą dać fałszywy wynik.

Leczenie chorób układu pokarmowego

Na podstawie wykonanych badań gastrolog dobiera sposób leczenia indywidualnie do pacjenta. Czasami wystarczy jedynie zmienić styl życia poprzez zdrowe odżywianie się i zażywanie ruchu. W niektórych przypadkach konieczna będzie farmakoterapia stosowana czasowo bądź przewlekle. Najtrudniejsze przypadki wymagać mogą leczenia operacyjnego. Gastrolog, który podejrzewa u pacjenta zmiany nowotworowe, ma obowiązek skierować go do lekarza onkologa, który pogłębi diagnostykę i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie.


Podobne w kategorii

Badania endoskopowe

Endoskopia (badanie endoskopowe) charakteryzuje się szeroką gamą zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim w trakcie diagnozowania chorób układu pokarmowego, jednak  stosuje się je również w...

Czytaj więcej

Neurolog

Neurologia to gałąź medycyny, której przedmiotem zainteresowania jest obwodowy i centralny układ nerwowy. Wizyta u neurologa może wiązać się ze stresem, spowodowanym samym badaniem, ale też z...

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny – zwany inaczej MRI – to badanie, które pozwala zobrazować przekrój przez narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy człowieka we wszystkich płaszczyznach. Pomocny w...

Czytaj więcej