Jak przygotować się do wizyty u neurologa?
Przede wszystkim warto przygotować w pamięci lub w formie listy na papierze spis niepokojących dolegliwości nerwowych. W przypadku stanów przewlekłych warto wręcz prowadzić dziennik objawów. Dobrze jest przynieść ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną, wyniki poprzednich badań oraz listę przyjmowanych leków, jeśli takie istnieją. Lekarz może również zapytać, czy ktoś z krewnych cierpi lub cierpiał na schorzenia neurologiczne. Wszystko to będzie pomocne podczas wywiadu, który będzie przeprowadzał z pacjentem lekarz na początku wizyty. Również pacjent powinien przygotować nurtujące go pytania, które skieruje do neurologa podczas rozmowy. Należy pamiętać, że w kwestiach zdrowia nie ma głupich pytań. Wręcz przeciwnie. Powinniśmy pytać o wszelkie wątpliwości i przedstawiać wszystkie podejrzenia związane z naszym stanem zdrowia.
Jak wygląda podstawowe badanie neurologiczne?
Badanie neurologiczne nie jest ani bolesne ani specjalnie skomplikowane. Pierwszym etapem wizyty u lekarza neurologa jest szczegółowy wywiad, w którym lekarz zadaje szereg pytań, naprowadzających go na konkretne ścieżki diagnozowania. Następnie lekarz przechodzi do badania fizykalnego. Polega ono m.in. na sprawdzeniu odruchów, sprawdzeniu czucia oraz zdolności do wykonywania określonych ruchów. Badaniu podlega najpierw głowa. Lekarz ocenia kształt i symetrię kości czaszki, ocenia bolesność i ewentualne ubytki kostne. W dalszej kolejności przechodzi do badania objawów oponowych (sztywność karku, kurcz mięśni zginaczy w dolnych kończynach), badania nerwów czaszkowych, oceny czucia (twarz, kończyny, tułowie) oraz oceny zdolności wykonywania ruchów celowych. Kolejna faza badania neurologicznego polega na ocenie prostych czynności umysłowych, takich jak np. liczenie, czytanie, mowa i pisanie. Ostatnim etapem jest badanie stanu psychicznego, jeśli lekarz podejrzewa choroby, które mogą objawiać się zaburzeniami psychicznymi.
Cel badania neurologicznego
Celem badania neurologicznego jest powiązanie objawów występujących u pacjenta. Daje możliwość analizy wywiadu, objawów oraz badań diagnostycznych i ułatwia prawidłowe rozpoznanie choroby.
Jakie badania może zlecić neurolog?
W zależności od wyników podstawowego badania neurologicznego, specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań uzupełniających poza gabinetem, które ułatwią postawienie właściwej diagnozy. Do najczęściej zlecanych przez neurologa badań zaliczają się:
- rezonans magnetyczny
- tomografia komputerowa
- EEG (elektroencefalografia)
- PET-CT (tomografia emisyjna)
- EMG (elektromiografia)
Kiedy zgłosić się do neurologa?
Wskazaniem do wizyty u neurologa są niepokojące objawy, takie jak np.:
- silne bóle głowy;
- inne bóle różnego rodzaju, dotyczące twarzy, rąk, rwy kulszowej;
- wszelkiego rodzaju niedowłady;
- mimowolne ruchy twarzy, tułowia, kończyn;
- zaburzenia równowagi, zawroty głowy;
- zaburzenia czucia: drętwienia, mrowienia, osłabione czucie, przeczulica;
- zaburzenia zmysłów: węchu, słuchu, wzroku;
- zaburzenia mowy;
- problemy z połykaniem;
- problemy ze snem;
- problemy z pamięcią i koncentracją, obniżenie sprawności intelektualnej.
Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy któreś z wyżej wymienionych objawów utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Może to świadczyć o postępujących chorobach układu nerwowego. Należy bacznie obserwować objawy, ich nasilenie oraz zmiany i jeśli coś wydaje się niepokojące, warto zgłosić się na wizytę u neurologa.