Kardiolog

{[description]}

Kardiolog

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego to jedne z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Stres, tłusta dieta, siedzący tryb życia oraz brak ruchu sprawiają, że z roku na rok coraz więcej osób boryka się z problemami kardiologicznymi. Kiedy nasze serca nie działa tak, jak powinno, należy udać się do kardiologa. Czym zajmuje się ten lekarz? Jakie choroby leczy? Kiedy warto się do niego udać? Przekonajmy się!

Kardiolog - czym się zajmuje?

Nie wszyscy wiedzą, że kardiologię zaliczamy do najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Choroby serca, czy też naczyń krwionośnych są coraz powszechniejsze, a jak mówi samo WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), choroby te są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Czym zatem zajmuje się kardiolog? Przede wszystkim diagnozowaniem oraz późniejszym leczeniem schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jego zadaniem jest rozpoznanie zarówno nabytych, jak i wrodzonych wad układu krążenia oraz serca, a także późniejsze przeprowadzenie diagnostyki i określenie drogi leczenia. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że kardiolog zajmuje się także profilaktyką, gdyż pomaga chronić swoich pacjentów przed potencjalnym zachorowaniem, czy też pogłębieniem się danej choroby.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u kardiologa?

Schorzenia serca oraz układu krążenia zaliczamy do grupy chorób cywilizacyjnych. Technologia stale się rozwija, a co za tym idzie i nasze tryby pracy, jak i życia również się zmieniają. To właśnie dlatego spora część osób bardzo mało się rusza oraz nie odżywia się zbyt dobrze. Nie możemy również nie wspomnieć o wszechobecnym stresie, z którym wszyscy mamy do czynienia. Wszystko to sprawia, że kondycja naszego serca nie należy do najlepszych. Skutkuje to wieloma dolegliwościami, z którymi po prostu trzeba walczyć. Jakie z nich powinny skłonić nas do wizyty u kardiologa?

  • Uciążliwe bóle klatki piersiowej;
  • Zmiany rytmu pracy serca;
  • Stałe uczucie uderzenia krwi do głowy;
  • Duszności;
  • Uczucie ucisku oraz gniecenia w klatce piersiowej;
  • Omdlenia oraz zasłabnięcia;
  • Obrzęki twarzy i kończyn.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z tymi dolegliwościami od pewnego czasu, to nie należy zwlekać i jak najszybciej udać się do kardiologa. Im wcześniej zdiagnozuje on schorzenie, z jakim się borykamy, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Badanie u kardiologa - jak wygląda?

Dzięki badaniu kardiologicznemu możliwe jest ocenienie kondycji mięśnia sercowego oraz układu naczyniowego. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, jest po prostu niemożliwe. Prawda jest taka, że systematycznemu badaniu serca poddaje się bardzo niewiele ludzi. To duży błąd, gdyż każdy z nas powinien regularnie sprawdzać, czy pracuje one bez większych problemów. W szczególności po przekroczeniu 50 roku życia, kiedy to ryzyko zachorowania na choroby serca, jest znacznie większe niż w przypadku młodszych osób.

Kardiolog oferuje swoim pacjentom wiele badań kardiologicznych, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie wielu wad serca. Na samym początku oczywiście konieczny jest wywiad z pacjentem, a także prześledzenie historii jego chorób. Jednym z popularniejszych badań jest tak zwana elektrokardiografia serca, czyli popularne EKG. Wyróżniamy aż trzy typy tego badania, wysiłkowe, podstawowe oraz śródsercowe. Nie mniej powszechne jest także wykorzystywanie holtera EKG oraz "echo serca", dzięki któremu możliwe jest ocenienie budowy serca, a także jego pracy. Warto również wspomnieć o badaniu dopplerowskim, które pozwala ocenić przepływ krwi, jaki ma miejsce przez nasze naczynia wieńcowe.


Podobne w kategorii

Badania endoskopowe

Endoskopia (badanie endoskopowe) charakteryzuje się szeroką gamą zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim w trakcie diagnozowania chorób układu pokarmowego, jednak  stosuje się je również w...

Czytaj więcej

Neurolog

Neurologia to gałąź medycyny, której przedmiotem zainteresowania jest obwodowy i centralny układ nerwowy. Wizyta u neurologa może wiązać się ze stresem, spowodowanym samym badaniem, ale też z...

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny – zwany inaczej MRI – to badanie, które pozwala zobrazować przekrój przez narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy człowieka we wszystkich płaszczyznach. Pomocny w...

Czytaj więcej